b

poniedziałek, 26 grudnia 2011

Carbon Based Lifeforms - World Of Sleepers

Carbon Based Lifeforms - World Of Sleepers


CBL to szwedzki ambientowy projekt, który swoje pierwsze demo wydał w 1998. Do tej pory duet nagrał w sumie 6 płyt, w tym jedna EPka. Styl można określić jako szerokopojęty ambient - ale na tej płycie znajdziemy też rytmiczne downtempo, czy psychodeliczne, kwaśne elementy. 

Dlaczego padło akurat na tą płytę? Przedewszystkim poraził mnie klimat. Zimny, ale organiczny zarazem, który towarzyszy przez całe 79 minut. Utworów na płycie jest 11; całość bardzo spójna ale wyróżniają się tutaj dwa utwory. Pierwszym jest singlowe Photosyntesis, do którego nakręcono świetny klip przedstawiający ruch chmur nad jakimś słabo zurbanizowanym miastem (link niżej). Drugi wystający zza szeregu to wieńczący album Betula Pendula. Trwa ponad 19 minut, jednak w połowie oprócz szumu nie da się za dużo usłyszeć. Mimo wszystko ma się wrażenie, że słucha się całości. 

Ambientowe, przestrzenne pady wprost wylewają się z głośników, gdzieniegdzie przerywane stonowanym bitem. Wszystko utrzymane jest w bardzo wolnym, leniwym tempie. Czasem można natknąć się na acidowe leady, które nadają smaczku tonąc w pogłosach. Longplay jest w całości elektroniczny, jednak w kilku utworach pojawia się wokal w postaci pojedynczych kwestii ("what about the forests?") czy zapętlonych zdań (jak w Erratic Patterns). 

Płyta jest dosyć trudna do opisania, bo niewiele się tutaj dzieje w aranżacji. Pady płynnie przechodzą, rytm równie płynnie niknie, klimat choć czasem mniej lub bardziej psychodeliczny - z reguły ten sam. Świetnie nadaje się jednak do posłuchania przed snem: relaksuje i wprowadza w przyjemny trans. Polecam wszystkim słuchaczom ambientu lub osobom, które chcą posłuchać czegoś relaksującego, utrzymanego w elektronicznej stylistyce.


3/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz